Djokovic revine de la set pierdut si break in meciul cu Tsitsipas de la Roma

Liderul mondial Novak Djokovic s-a calificat in semifinalele turneului ATP Masters 1000 de la Roma dupa un meci de peste trei ore contra grecului Stefanos Tsitsipas.

Djokovic s-a impus cu 4-6, 7-5, 7-5, dupa ce Tsitsipas a avut un set avantaj si break in fata in setul secund la scorul de 2-1.

Sfertul de finala dintre Djokovic si Tsitsipas a fost intrerupt de ploaie in doua randuri vineri.

Djokovic va juca pentru a opta oara consecutiv in careul de asi la Roma, acolo unde il va intalni pe reprezentantul gazdelor Lorenzo Sonego.

Revelatia turneului din capitala Italiei a trecut in sferturi de rusul Andrey Rublev, cu 3-6, 6-4, 6-4.

Meciul Djokovic – Sonego se va disputa sambata seara.

Italianul a castigat singura disputa directa de pana acum, in 2020, la turneul de la Viena.