Cupa Davis

Victorie uriasa obtinuta de Nicholas David Ionel pentru Romania in Cupa Davis

Romania a obtinut primul punct in confruntarea cu Slovacia, la Bratislava, in Grupa Mondiala I a Cupei Davis. La finalul primei zile scorul este egal, 1-1.

Nicholas David Ionel a reusit cea mai mare victorie a carierei, invingandu-l dpe Norbert Gombos (32 de ani / 99 ATP) dupa un meci de 3 ore si 11 minute, cu 6-7 (4), 7-5, 6-4.

Ionel are 19 ani si ocupa in prezent locul 283 mondial, fiind cel mai bine clasat jucator roman in ierarhia ATP.

In al doilea meci de simplu programat, vineri seara, Marius Copil l-a intalnit pe Alex Molcan (24 de ani / 45 ATP).

Copil (31 de ani), jucator care ocupa in prezent locul 347 mondial in ierarhia ATP de simplu, a rezistat doar in primul set, pierzand meciul cu 5-7, 1-6.