Cupa Davis

Dezastru in Cupa Davis. Romania pierde cu Polonia dupa 2-1 in debutul zilei finale

Sursă foto: facebook.com/FRTenis

Romania ramane in Grupa II din zona Euro-Africana a Cupei Davis dupa infrangerea suferita pe teren propriu in fata Poloniei, scor 2-3.

Ziua decisiva de duminica incepuse ideal pentru Romania, cu victorie adusa la dublu de Horia Tecau si Florin Mergea.

Cei doi i-au invins in trei seturi pe Lukasz Kubot/ Marcin Matkowski, scor 7-5, 4-6, 6-3, dupa un meci de doua ore si 16 minute.

Partida nu a fost lipsita de emotii, in setul doi la 5-2 pentru perechea poloneza Mergea a avut nevoie de interventia medicului.

In cele din urma acesta a ramas pe teren si Romania a castigat meciul.

Calificarea in Grupa I a zonei Euro-Africane a fost in cele din ruma decisa in ultimul meci de simplu, cel in care Adrian Ungur l-a intalnit pe Kamil Majchrzak, pierzand in fata acestuia cu 6-3, 6-2.

Aceasta dupa ce Marius Copil a fost invins de Hubert Hurkacz, cu 6-3, 6-4, dupa un meci de o ora si 10 minute, iar Polonia reusea egalarea dupa patru meciuri din cinci.

Romania ramane astfel sa evolueze si in 2019 in al treilea esalon al Cupei Davis.