Cupa Davis

Cupa Davis: Romania trece in avantaj dupa un meci superb la dublu

România a preluat conducerea în confruntarea cu Finlanda, scorul fiind 2-1. Sâmbata s-a disputat meciul de dublu, în care perechea formata din Horia Tecau si Florin Mergea a câstigat clar duelul cu Jarkko Nieminen si Harri Heliovaara, scor 6-4, 7-6 (4), 6-1.

Reuniti dupa o pauza de patru ani, Horia Tecau si Florin Mergea au facut o partida mare la dublu si pastreaza vii sperantele românilor.

Perechea formata din Jarkko Nieminen si Harri Heliovaara nu a putut face fata raidurilor noastre, iar scorul de 3-0 este conform cu cele petrecute pe teren.

În primul set, Tecau si Mergea au realizat break-ul în game-ul al treilea, iar apoi au servit impecabil si s-au impus cu 6-4.

Setul secund a fost ceva mai tensionat. Si de aceasta data am facut primii break-ul, în game-ul cu numarul cinci, dar finlandezii au revenit imediat.

S-a ajuns astfel la tie-break, unde am obtinut setul fara emotii.

Ultimul set, al treilea, a fost o demonstratie forta din partea baietilor nostri, care s-au impus cu 6-1.

Dupa aceasta victorie pastram emotii mari pentru duminica. Desi pornim cu un avantaj de un punct dupa doua zile, Marius Copil si Victor Crivoi vor avea o misiune dificila în meciurile de simplu cu Jarkko Nieminen, respectiv Harri Heliovaara.

Meciurile vor începe de la ora 13:00.

Desfasurarea meciului:

Setul 1

1-1 - Ambele echipe isi castiga serviciul fara emotii.

3-1 - Reusim break-ul si apoi ne desprindem pe propriul serviciu la 3-1.

6-4 - Continuam sa fim imbatabili pe propriul serviciu si ne adjudecam primul set cu 6-4.

Setul 2

1-1 - Start identic in setul secund, ambele echipe castiga pe propriul serviciu.

3-2 - Reusim break-ul si trecem pentru prima data la conducere in acest set.

3-3 - Finlandezii fac rebreak.

5-5 - Se merge cap la cap si pare ca ne indreptam catre tiebreak.

7-6 - Castigam tiebreakul la cu 7-4 si avem 2-0 la seturi.