Buzarnescu rateaza calificarea in finala de simplu la Bucuresti. Avertizata de arbitra din cauza limbajului

Sursă foto: facebook.com/brdbucharestopen

Jucatoarea Mihaela Buzarnescu a ratat sansa de a juca, duminica, cu trofeul pe masa la turneul WTA din Capitala.

Buzarnescu, a doua favorita la castigarea turneului, a fost invinsa in semifinale de croata Petra Martic, cap de serie 4, cu 6-4, 6-4, dupa o ora si 44 de minute.

Martic joaca in finala cu principala favorita, Anastasia Sevastova, jucatoare care a profitat de abadonul Polonei Hercog din Slovenia la scoru de 6-1.

In primul set, la 3-2 pentru Martic, Buzarnescu si-a iesit din minti dupa ratarea unei mingi de break. A aruncat cu racheta in panoul publicitar din spatele terenului si a injurat primind avertisment din partea arbitrei din scaun.

Nu este prima data cand Buzarnescu arata o instabilitate emotionala in timpul partidelor, avand parte de mai multe iesiri necontrolate in timpul acestui an. Nu mai tarziu de ziua de vineri, jucatoarea din Romania a aruncat cu racheta in sus si era sa-si scoata ochiul dintr-o prostie uriasa. Detalii aici.

Buzarnescu disputase in acest primele finale din cariera in circuitul WTA, ambele pierdute la Hobart pe hard si la Praga pe zgura.