Azarenka i-a venit de hac Serenei Williams

Primele doua jucatoare ale lumii s-au infruntat, duminica seara, in finala turneului WTA de la Cincinnati, iar bielorusa Victoria Azarenka s-a impus in fata Serenei Williams in trei seturi.

A doua jucatoare din clasamentul mondial a pierdut primul set cu 6-2 in doar 26 de minute, dar a revenit si le-a castigat pe urmatoarele doua, cu 6-2, 7-6 (6) dupa alte doua ore de mare lupta.

Serena Williams a disputat a zecea finala din acest sezon si se afla in cautarea titlului cu numarul nou, insa a ramas fara trofeu la Cincinnati. In sferturile de finala jucatoarea din Statele Unite o eliminase pe Simona Halep.

De cealalta parte, Azarenka a obtinut doar a treia victorie in fata Serenei din 15 meciuri disputate pana acum.

Cele doua jucatori vor fi principalele favorite la US Open, ultimul turneu de Mare Slem al anului care debuteaza peste o saptamana la New York.