Ana Bogdan avanseaza in sferturi la Openul de la Bucuresti

Sursă foto: facebook.com/brdbucharestopen

Jucatoarea Ana Bogdan s-a calificat, miercuri, in sferturile de finala la turneul WTA de la Bucuresti, dotat cu premii totale in valoare de 250.000 de dolari.

Bogdan a invins-o in optimi pe Cagla Buyukakcay din Turcia, locul 165 mondial, cu 6-4, 7-5, dupa un meci doua ore si cinci minute.

Clasata pe locul 108 WTA, Bogdan o va intalni pentru un loc in semifinale pe invingatoarea dintre Anastasia Sevastova din Letonia, principala favorita a turneului, si Danka Kovinic din Muntenegru.

Intr-o alta partida din optimile de finala Elena-Gabriela Ruse a pierdut in fata Carlei Suarez Navarro din Spania, cu 3-6, 4-6.

Ruse a revenit in setul doi de la 0-4 cu patru game-uri castigate la rand, dar si-a pierdut apoi serviciul si Suarez Navarro, a doua favorita de la Bucuresti, a inchis meciul cu un as.