Alexandra Dulgheru o elimina pe Ekaterina Makarova. Duel cu Simona Halep in sferturi

Victorie mare obtinuta, joi, de Alexandra Dulgheru in optimile de finala ale turneului WTA Premier 5 de la Roma.

Dulgheru a invins-o in doua seturi, dupa un joc solid, pe rusoaica Ekaterina Makarova, numarul 8 mondial, cu 6-4, 6-3.

In primul set Dulgheru a revenit de la 1-4 si a castigat setul cu cinci game-uri spectaculoase la rand.

Scenariul s-a repetat in setul al doilela cand, desi condus cu 2-0 in debut, Dulgheru a pus patru game-uri consecutive in dreptul ei.

Dulgheru a servit pentru castigarea meciului la 5-2, dar Makarova a reusit sa recupereze unul dintre break-uri, pentru a ceda insa in fata jocului foarte al Alexandrei.

Simona Halep sau Venus Williams va fi urmatoarea adversara pentru Dulgheru in sferturile de finala.