Formula 1

S-a lasat cu sanctiuni dupa cursa de la Imola. Cine a fost penalizat

Cursa de Formula 1 de la Imola a fost una cu numeroase incidente care, dupa caz, au atras si sanctiuni odata cu tragerea cortinei.

Pilotul penalizat dupa Grand Prix-ul Emilia Romagna a fost Kimi Raikkonen de la Alfa Romeo.

Veteranul finlandez incheiase cursa pe locul 9, insa a pierdut pozitia si cele doua puncte fiind penalizat cu 30 de secunde.

Raikkonen a incalcat regulamentul dupa aparitia steagului rosu, in urma acrosajului violent dintre Valtteri Bottas (Mercedes) si George Russell (Williams).

Dupa intreruperea cursei Raikkonen ar fi trebuit sa treaca pe linia linia boxelor pentru reluarea intrecerii.

In timpul neutralizarii cu Safety Car dinaintea reluarii cursei Raikkonen a pierdut aderenta in virajul trei, s-a rasucit pe circuit si a reintrat direct in pluton.

Prin regulament ultimul campion mondial al Scuderiei Ferrari (2007) ar fi trebuit sa treaca pe linia boxelor, daca n-a reusit sa revina pe pozitia ocupata anterior incidentului.

Penalizarea primita l-a retrogradat pe Raikkonen in pozitia a 13-a.

Au profitat cei doi piloti ai echipei Alpine, Esteban Ocon si Fernando Alonso, care au avansat cate o pozitie.

Pentru Fernando Alonso este primul punct de la revenirea in Marele Circ.

O alta penalizare de cinci secunde l-a vizat pe canadianul Lance Stroll (Aston Martin) pentru depasirea lui Pierre Gasly (Alpha Tauri) cu depasirea limitei circuitului cu toate rotile.

Cei doi piloti au facut schimb de locuri in clasament, Gasly terminand pe locul 7 in fata canadianului.

Max Verstappen (Red Bull) a castigat la Imola in fata lui Lewis Hamilton (Mercedes), podiumul fiind completat de Lando Norris (McLaren).