0
4
Coreea de Sud
Lee 90' 83' 59' Marin (ag) 27'

Infrangere severa pentru Romania in meciul cu Coreea de Sud. O repriza am evoluat in zece

Pentru Romania al doilea meci disputat la Jocurile Olimpice a fost unul de cosmar. Dupa 1-0 cu Honduras, tricolorii au fost depasiti categoric de Coreea de Sud, scor 4-0. Ion Gheorghe a fost eliminat in finalul primei reprize pentru al doilea cartonas galben. Primul gol a fost un autogol, apoi am primit si un penalty.

Cotele oferite de FORTUNA
Romania - 3.60 | Egal - 3.10 | Coreea de Sud - 2.28

90'

Gol Lee!

Lee-Kang majoreaza scorul la 4-0 cu un sut din marginea careului.

83'

Gol Lee!

Lee-Kang inscrie dintr-un penalty provocat de Grigore.

59'

Gol Lee!

Lee majoreaza avantajul sud-coreenilor.

53'

Aioani blocheaza sutul lui Hwang, apoi are nevoie de ingrijiri medicale.

46'

14:48

Pauza la Kashima.

45'

Cartonas rosu !

Ion Gheorghe vede al doilea galben si este eliminat din joc. Romania in inferioritate numerica in fata unui adversar care ne domina.

45'

Aioani aproape de o gafa monumentala. A scapat mingea in bara!

36'

Interventie salvatoare a lui Aioani la sutul lui Seong.

33'

Lovitura libera indirecta pentru Romania. Nu reusim sa profitam, sutul lui Ciobanu fiind blocat cu o mana de portar.

27'

Gol Marin (ag)!

Marcam in propria poarta prin Marin la o centrare din dreapta.

13'

Lee cade in careul nostru la un duel in viteza cu Ghita. Scapam fara penalty.

11'

Aioani respinge senzational cu piciorul reluarea lui Park.

2'

Probleme pentru Dobre dupa o lovitura incasata in piept.

1'

Lovitura libera executata de Ciobanu si Ghita reia cu capul peste poarta.

1'

A inceput meciul de la Kashima.

13:19

Honduras a invins Noua Zeelanda, cu 3-2, in cealalta partida a grupei din care face parte si Romania.

10:25

Prezentarea adversarului

Coreea de Sud are 7 prezențe la Jocurile Olimpice, consecutive, între edițiile 1992 și 2016. În patru rânduri s-a oprit în faza grupelor, de două ori a ajuns în sferturile finală, iar în 2012 a câștigat medalia de bronz după eliminarea Marii Britanii în sferturi, 0-3 cu Brazilia și 2-0 cu Japonia.

La ultima ediție a câștigat grupa cu Germania, Mexic și Fiji, pierzând însă 0-1 cu Honduras.

Coreea de Sud a pierdut surprinzator partida inaugurala cu Noua Zeelanda, scor 0-1.

Au dominat însă autoritar partida, la nivel de posesie, șuturi spre poartă și cornere, cu un 4-4-1-1 foarte mobil în ofensivă. Au primit golul în minutul 70, la practic singura fază periculoasă a adversarilor.

20 din cei 22 de jucatori provin din campionatul intern si lotul sud-coreean este cel mai bine cotat din grupa noastra (30 milioane de euro).

Sud-coreeanul Kim Hak-Bum (61 ani) pregătește din 2018 reprezentativa olimpică, an în care a câștigat și Jocurile Asiei la acest nivel de vârstă. Anterior a pregătit cluburi din țara natală și China, devenind campion al Coreei de Sud în 2006 cu Seongnam.