Tokyo 2020

Rasturnare spectaculoasa in clasamentul pe medalii. Lupta stransa pentru primul loc pana in ziua finala

China si Statele Unite si-au disputat suprematia in clasamentul pe medalii la Jocurile Olimpice de la Tokyo pana in ultima zi a intrecerilor.

Inaintea zilei finale China conducea cu un avans de doua medalii de aur in fata Statelor Unite.

Americanii au fortat in ultima zi si au reusit sa devanseze China pentru doar o medalie de aur diferenta.

Balanta a fost in cele din urma inclinata de surprinzatoarea victorie a echipei feminine de volei a Statelor Unite, aceasta invingand Brazilia in finala pentru aur, cu 3-0.

SUA a cucerit aurul si in competitia feminina de baschet dupa o finala castigata in fata Japoniei.

Alti doi americani au pierdut finalele pentru aur la box, dar chiar si asa la finalul Jocurilor Olimpice delegatia americana a devansat China pentru o medalie de aur (39 la 38).

SUA a cucerit cele mai multe medalii de la Tokyo (113), 39 de aur, 41 de argint si 33 de bronz.

China a incheiat pe locul secund, cu 38 de aur, 32 de argint si 18 de bronz (total 88).

Pozitia a treia a revenit Japoniei, tara gazda, cu 27 de aur, 14 de argint si 17 de bronz (total 58).

Topul zece a fost completat de Marea Britanie (27 aur / 65 total), Rusia (20 aur / 71 total), Australia (17 aur / 46 total), Olanda (10 aur / 36 total), Franta (10 aur / 33 total), Germania (10 aur / 37 total) si Italia (10 aur / 40 total).

Romania a incheiat 46 in ierarhia generala, cu 4 medalii (1 aur, 3 argint).

Toti vecinii nostri ne-au devansat: Ungaria (6 aur / 20 total), Serbia (3 aur / 9 total), Bulgaria (3 aur / 6 total), Ucraina (1 aur / 19 total).

Ultima finala din intrecerea olimpica de la Tokyo a fost cea de la polo pe apa masculin, finala castigata de Serbia in fata Greciei, cu 13-10.

In penultima finala olimpica Franta a invins Rusia la handbal feminin, cu 30-24.

Urmatoarea editie a Jocurilor Olimpice de vara este programata la Paris, in 2024.

Pana atunci vom avea Jocurile Olimpice de iarna, la Beijing, in 2022.