La Liga

Submarinul galben o scufunda pe Atletico Madrid

Villarreal, echipa care a invins Steaua in meciul decisiv pentru calificarea in primavara europeana a Europa League, a administrat, luni seara, o infrangere severa formatiei Atletico Madrid, echipa care a castigat grupa de Liga Campionilor in fata lui Bayern Munchen.

Submarinul galben s-a impus cu un categoric 3-0, fiind prima echipa dupa Real Madrid care inscrie trei goluri in poarta celor de la Atletico Madrid.

Gazdele au profitat de erori rarisime in defensiva lui Atletico si a intrat cu avantaj de doua goluri la pauza, prin reusitele lui Manu Trigueros si Jonathan dos Santos.

Roberto Soriano a securizat cele trei puncte in prelungirile meciului de pe El Madrigal, succes care o propulseaza pe Villarreal pe locul patru in clasament, in timp ce Atletico ajunge pe sase, la 12 puncte de liderul Real Madrid.

Atletico i-a pierdut in prima repriza pe portarul Oblak si pe mijlocasul Tiago, ambii accidentati.

Villarreal si-a aflat, luni, adversara din saisprezecimile Europa League, la fel ca si Atletico Madrid care stie cu cine va juca in optimile Ligii Campionilor.