La Liga

Real Madrid revine de la 0-1 și se impune în El Clasico. Dublă reușită de Bellingham

Spectaculoasă remontada pentru Real Madrid în derby-ul campionatului spaniol contra rivalei FC Barcelona, echipa pregătită de Carlo Ancelotti impunându-se, cu 2-1, după ce gazdele au condus cu 1-0 încă din minutul 6.

Ilkay Gundogan a deschis rapid scorul pentru formația blaugrana, iar în partea secundă Barcelona a ratat alte câteva ocazii importante de a se desprinde pe tabelă.

Bara s-a opus la lovitura de cap a lui Inigo Martinez, în minutul 51, pentru ca pe urmărire Ronald Araujo să fie blocat de portarul Kepa Arrizabalaga.

Englezul Jude Bellingham a devenit eroul lui Real Madrid la primul lui El Clasico din carieră.

Bellingham a restabilit egalitatea în minutul 68 cu un șut senzațional din afara careului pe o respingere a gazdelor.

Același Bellingham avea să aducă victoria pentru Real Madrid în minutul 90+2 cu o reluare din șase metri.

Pentru Real Madrid este a 103-a victorie în 255 de confruntări cu FC Barcelona în El Clasico.

Real Madrid ajunge la 28 de puncte și rămâne pe primul loc al clasamentului din La Liga.

Diferența dintre cele două rivale ajunge la patru puncte.

La meciul găzduit de stadionul olimpic Montjuic au asistat 50.112 spectatori.