La Liga

Real Madrid ramane in coasta Barcelonei

Formatia pregatita de Zinedine Zidane a castigat la scor duelul de pe teren propriu cu Valencia, joi seara, in cadrul La Liga.

Real Madrid s-a impus cu 3-0 prin dubla lui Benzema si reusita lui Marco Asensio. Toate golurile au fost marcate in repriza secunda.

Valencia a rezistat 61 de minute pe stadionul ”Alfredo Di Stefano”, noua casa a celor de la Real Madrid cat timp la arena ”Santiago Bernabeu” sunt lucrari de modernizare.

In prima repriza ”liliecii” au avut cele mai mari ocazii, inclusiv un gol anulat de VAR.

Cu acest succes, Real Madrid revine la doua puncte in spatele rivalei Barcelona.

Formatia blaugrana are meci greu, vineri seara, in deplasare cu Sevilla.

Valencia ramane fara victorie de la reluarea campionatului La Liga si coboara pe locul opt in clasament.

Intr-o alta partida disputata joi Real Sociedad a ratat sanas revenirii pe locul patru dupa 0-2 in deplasare cu Deportivo Alaves.

Sociedad ramane pe locul sase la doua puncte de ultima pozitie pentru Champions League.

In urmatoarea etapa pe Anoeta din San Sebastian vine chiar Real Madrid.