La Liga

Real Madrid pierde in deplasare cu Mallorca

Campioana Spaniei a fost invinsa de Mallorca intr-un meci disputat, duminica, pe terenul formatiei din Baleare.

Autogolul lui Nacho Fernandez din minutul 13 a facut diferenta si a adus a treia infrangere a sezonului pentru Real Madrid. Acesta a deviat nefericit cu capul in propria poarta.

In realitate, semnele rele pentru madrileni au aparut inca de la incalzire, cand portarul titular Thibaut Courtois s-a accidentat, fiind inlocuit cu ucraineanul Andriy Lunin.

Marco Asensio a ratat o lovitura de la 11 metri pentru Real Madrid, in minutul 59.

In absenta lui Karim Benzema, accidentat, madrilenii au fost lipsiti de inspiratie la finalizare, in pofida unei dominari accentuate (20-4 la suturi spre poarta si 12-1 la cornere).

Real Madrid ramane la cinci puncte in urma rivalei FC Barcelona, formatie care va primi vizita celor de la FC Sevilla, duminica seara.

Pentru Real Madrid a fost ultimul meci inaintea prezentei la Cupa Mondiala a Cluburilor din Maroc, acolo unde castigatoarea UEFA Champions League va intalni in semifinale pe Al Ahly, vicecampioana Africii.

Al Ahly are deja doua meciuri la Mondialul Cluburilor, eliminand pe Auckland City si pe Seattle Saunders.