La Liga

Primul pas gresit pentru Real Madrid. Schimbare de lider in La Liga

Campioana Spaniei a pierdut, duminica seara, primele puncte in actuala editie de campionat, in La Liga.

Real Madrid a remizat pe teren proriu cu Osasuna, scor 1-1, dupa ce a ratat un penalty prin golgeterul Karim Benzema pe final de meci si a incheiat partida in superioritate numerica.

David Garcia de la oaspeti a fost eliminat, in minutul 78, dupa consultarea VAR-ului.

Vinicius a deschis scorul pentru Real Madrid, cu trei minute inaintea pauzei. Egalarea a fost adusa in minutul 55 de Kike Garcia.

FC Barcelona a profitat de pasul gresit al rivalei si a trecut pe primul loc in clasamentul din La Liga.

Cele doua rivale sunt despartite de golaverajul superior al catalanilor, la puncte fiind egalitate, cate 19 pentru fiecare in sapte etape.