La Liga

Înfrângere acasă pentru Alaves cu Ianis Hagi în teren din primul minut

Echipa Deportivo Alaves a pierdut pe teren propriu duelul cu Las Palmas din etapa a 16-a, scor 1-0.

Kirian Rodriguez a marcat unicul gol al meciului, în minutul 31, cu un șut plasat din afara careului de 16 metri.

La 0-0, cei de la Alaves au ratat o șansă uriașă de gol prin Samu Omorodion. Acesta a primit în fața porții și cu latul a trimis pe lângă poartă.

În finalul primei reprize, minutul 41, Ianis Hagi a pasat ideal pe culoar pentru acelați Samu, dar acesta a ratat încă o dată singur cu portarul.

Alaves a avut două goluri anulate de VAR și o bară în partea secundă a meciului.

Ianis Hagi a evoluat până în minutul 65, când i-a lăsat locul în teren lui Oscar Benavidez.

Pentru Alaves este a treia înfrângere pe teren propriu în actualul sezon din La Liga.

Las Palmas a plecat pentru a treia oară victorioasă din deplasare, echipa din Insulele Canare urcând pe locul opt al clasamentului.