La Liga

Ianis Hagi, uitat pe banca de rezerve într-un thriller cu cinci goluri

Deportivo Alaves a obținut victoria în deplasare cu FC Sevilla, vineri seara, în deschiderea etapei a 20-a din La Liga.

Echipa din Țara Bascilor s-a impus cu 3-2 pe Sanchez Ramon Pizjuan, după ce a condus cu 2-0 și la un moment dat Sevilla a reușit să egaleze (2-2).

Ruber Duarte, jucător introdus la Alaves în minutul 77, a marcat golul victoriei pentru basci, în minutul 89, cu capul din șase metri, după o lovitură de la colțul terenului.

Pentru Alaves este prima victorie în deplasare după 26 de meciuri, în timp ce Sevilla pierde pentru prima dată după 14 ani trei meciuri consecutive pe teren propriu.

Andaluzii n-au mai câștigat de șapte meciuri pe teren propriu, iar fanii și-au pierdut răbdarea. La pauza meciului cu Alaves s-a scandat demisia conducerii clubului.

Ianis Hagi a rămas rezervă neutilizată la Alaves, semn că în continuare relația cu antrenorul nu este deloc una favorabilă internaționalului român.