La Liga

Ianis Hagi, rezervă neutilizată în derby-ul basc dintre Alaves și Sociedad

Internaționalul român Ianis Hagi așteaptă în continuare să bifeze primele minute pe teren în 2024.

Aceasta după ce nu a fost utilizat nici măcar un minut în partida pe care Deportivo Alaves a disputat-o, marți seara, în deplasare, cu Real Sociedad.

Un meci încheiat la egalitate, scor 1-1, după ce Alaves a deschis scorul dintr-un penalty, cu un sfert de oră înaintea finalului.

În al șaselea minute suplimentar echipa din San Sebastian a egalat in extremis prin Zubimendi.

Real Sociedad evolua în inferioritate numerică din minutul 36, când Remirp a primit roșu direct.

Alaves, echipa la care Ianis Hagi evoluează sub formă de împrumut de la Rangers, ocupă locul 15 în clasamentul din La Liga.

Presa spaniolă vorbește despre posibilitatea ca Ianis Hagi să revină în Scoția chiar mai curând decât se preconiza inițial.