La Liga

Barcelona, victorie cu emoții contra ultimei clasate din La Liga

FC Barcelona a tremurat până la final pentru un succes la limită cu Almeria, lanterna roșie a campionatului spaniol.

Gruparea catalană a câștigat în cele din urmă, cu 3-2, print-un gol marcat de Sergi Roberto, în minutul 83.

Raphinha a deschis scorul în minutul 33, un avantaj anulat de Almeria după doar opt minute prin Leo Baptistao.

Sergi Roberto a readus Barcelona în avantaj după pauză, însă o gafă a portarului Pena la o centrare banală a dus la golul de 2-2 marcat de Edgar Gonzalez, în minutul 71.

Golul marcat de Sergi Roberto a salvat-o pe Barcelona de la o mare rușine pe teren propriu cu ultima clasată.

Barcelona rămâne pe locul trei în clasament, la șase puncte în urma liderului Girona și la patru puncte de locul doi ocupat de Real Madrid.

Fără victorie după 18 meciuri, Almeria e în continuare ultima, cu doar cinci puncte acumulate.