La Liga

Barcelona, tinuta in sah pe teren propriu de Malaga

La doar trei zile distanta de la victoria obtinuta in deplasare cu Malaga, Barcelona a primit o replica puternica din partea echipei andaluze chiar pe Nou Camp in prima mansa a optimilor Cupei Regelui Spaniei.

Cele doua echipe au remizat, scor 2-2, dupa ce Malaga a deschis scorul in prima repriza si a egalat la doi cu un minut inaintea finalului.

Thiago a gresit o minge in marginea propriului careu si astfel Iturra a preluat deschizand scorul cu un sut plasat.

Bucuria oaspetilor a fost anulata dupa numai un minut de Lionel Messi, atacantul de cinci stele al Barcelonei egaland dupa o cursa superba pe partea dreapta a terenului si o finalizare la coltul lung.

Capitanul Carles Puyol a adus Barcelona in avantaj inaintea pauzei cu o lovitura de cap din interiorul careului.

Cu un jucator mai putin dupa eliminarea lui Monreal, Malaga a dat lovitura pe Nou Camp in minutul 89 si cel putin teoretic are prima sansa la calificarea in semifinale.

Returul este programat peste o saptamana pe La Rosaleda.