La Liga

Barcelona pierde acasă un meci cu opt goluri. Xavi și-a anunțat plecarea

Villarreal a dat lovitura sâmbătă seara și a câștigat de o manieră entuziasmantă pe terenul Barcelonei, campioana sezonului trecut.

”Submarinul galben” a învins Barcelona cu un spectaculos 5-3, după ce au condus cu 2-0, iar catalanii au întors rezultat conducând la un moment dat cu 3-2.

De reținut că șapte dintre cele opt goluri au fost marcate în partea secundă a meciului, Gerrard Moreno deschizând scorul pentru Villarreal cu patru minute înaintea pauzei.

Barcelona avea 3-2 în minutul 71, după ce Bailly și-a înscris în propria poartă.

Guedes a adus egalarea în minutul 84, iar în cele 12 minute suplimentare cei de la Villarreal au lovit de alte două ori, prin Sorloth și Jose Luis Morales.

Xavi, antrenorul Barcelonei, a anunțat că nu va mai continua pe banca formației blaugrana după finalul acestui sezon.

"Voi părăsi clubul la 30 iunie, este o decizie pe care am luat-o împreună cu preşedintele şi cu staful. Cred că situaţia merită o schimbare de direcţie şi nu pot permite ca această situaţie să continue", a spus Xavi.

Barcelona a ajuns la zece puncte de rivala istorică Real Madrid, echipă care a revenit de la 0-1 și a învins Las Palmas în deplasare.