La Liga

Barcelona o scoate cu greu la capăt în Canare. Un penalty pe final de meci a făcut diferența

Etapa a 19-a din La Liga, prima din acest an, a programat în încheiere duelul dintre Las Palmas și FC Barcelona, primul între cele două formații după șase ani.

Campioana sezonului trecut a revenit de la 0-1 și s-a impus în cele din urmă, in extremis, grație unui penalty obținut și transformat de Ilkay Gundogan.

Munir El Haddadi a deschis scorul pentru Las Palmas în prima repriză, gazdele intrând în avantaj la pauză.

Egalarea a fost adusă de Ferran Torres la puține minute după startul părții secunde.

Barcelona a marcat în cele din urmă golul victoriei prin Gundogan dintr-o lovitură de la 11 metri pe care tot el a obținut-o.

Las Palmas a încheiat meciul în inferioritate numerică, Sinkgraven fiind eliminat cu roșu direct pentru o ținere.

Cu această victorie Barcelona revine la șapte puncte în urma primelor două clasate, Real Madrid și Girona.

Las Palmas ocupă locul zece în clasament, cu 25 de puncte, suferind doar a două înfrângere a sezonului pe teren propriu.

Pentru amatorii de statistici, Barcelona a avut nu mai puțin de 14 semnalizări în poziții afară din joc.