La Liga

Barcelona ingenuncheata de Sociedad. Real Madrid pe primul loc

FC Barcelona a trait un adevarat cosmar, sambata seara, pe Anoeta din San Sebastian in fata gazdelor de la Real Sociedad.

Campioana Spaniei a fost invinsa, cu 3-1, si a pierdut primul loc in clasamentul din Primera Division chiar in fata rivalei istorice Real Madrid.

Cosmarul catalanilor a inceput de la autogolul lui Song din minutul 32, desi dupa doar patru minute Messi reusea egalarea.

Sociedad a dat lovitura de gratie in debutul partii secunde cu doua goluri in cinci minute. Mai intai Griezmann si apoi Zurutuza au punctat decisiv pentru o victorie mare a echipe din Tara Bascilor.

Anterior, Real Madrid invinsese la pas pe Elche pe teren propriu prin golurile marcate de Asier Illarramendi, Bale si Isco. Ultimele doua goluri au fost marcate in ultimele 18 minute ale meciului.

Atletico Madrid, a treia pretendenta la titlul din Spania evolueaza duminica pe terenul celor de la Osasuna Pamplona.