La Liga

Alaves ajunge la trei victorii consecutive în La Liga fără Ianis Hagi pe teren

Internaționalul român Ianis Hagi (foto: spectator la un meci de baschet) a mai bifat un meci ca rezervă neutilizată la un meci din campionatul Spaniei.

Ultima clasată Almeria și Deportivo Alaves au deschis etapa a 22-a din La Liga, vineri seara, formația în rândurile căreia se află și Ianis Hagi impunându-se cu un categoric 3-0.

Omorodion cu o dublă în minutele 10 și 88, respectiv Rioja în minutul 52 au marcat golurile lui Alaves, formație care ajunge pe locul 11 în La Liga.

Este al treilea meci consecutiv în campionat anul acesta pe care Alaves îl câștigă și de fiecare dată Ianis Hagi nu a jucat nici măcar un minut, după 3-2 în deplasare cu Sevilla, 1-0 acasă cu Cadiz și acum 3-0 în deplasare cu Almeria.

Ianis Hagi, 25 de ani, a jucat în acest an doar în Cupa Regelui Spaniei: 65 de minute cu Betis (1-0 pe teren propriu) și 90 de minute cu Athletic Bilbao (0-2 în deplasare).

Mijlocașul român n-a mai intrat în campionat de la înfrângerea 0-1 cu Real Madrid, pe 21 decembrie 2023.

Ianis Hagi nu a marcat niciun gol în prima ligă spaniolă, având un penalty ratat.