La Liga

Adio titlu? Barcelona pierde puncte mari cu Celta Vigo

Lupta pentru titlul din Spania devine tot mai interesanta, dupa ce Barcelona a fost tinuta in sah, sambata, de Celta Vigo, scor 2-2.

Campioana Spaniei a condus de doua ori in meciul disputat pe arena Balaidos si de fiecare data gazdele de la Celta Vigo au revenit pe tabela.

Luis Suarez si-a trecut in cont o dubla in minutele 20 si 67, al doilea gol fiind unul de mare rafinament.

Smolov (50) si Iago Aspas cu un super sut din lovitura libera in minutul 88 au marcat pentru Celta Vigo.

Gruparea galiciana putea chiar obtine cele trei puncte in prelungiri daca Nolito nu-l lua la tinta pe Ter Stegen din cativa metri.

Lionel Messi ramane fara gol pentru al treilea meci consecutiv, argentinianul fiind blocat la 699 de reusite in cariera pentru Barcelona si Argentina.

Barcelona acumuleaza 69 de puncte, cu unul peste Real Madrid, dar rivala din capitala Spaniei ar putea avea un avans de doua puncte dupa aceasta runda in eventualitatea unui succes cu Espanyol in meciul de duminica.