Premier League

Un penalty a decis derby-ul dintre Chelsea și Fulham

Trei puncte importante obținute de Chelsea în duelul de pe teren propriu cu Fulham (1-0), sâmbătă după-amiaza, în etapa a 21-a din Premier League.

Chelsea a deschis scorul în finalul primei reprize prin Cole Palmer dintr-o lovitură de la 11 metri obținută de Raheem Sterling.

Același Sterling a semnat o mare ocazie în partea secundă, când a trimis în bară la opt minute după reluarea meciului.

Gazdele au mai avut o bară în minutul 83 prin Gallagher la un șut cu exteriorul din afara careului.

În urma acestui succes, al nouălea în 21 de meciuri disputate, Chelsea ajunge la 31 de puncte și o egalează în clasament pe Manchester United, echipa de pe locul opt.

Fulham rămâne pe locul 13, cu 24 de puncte, după ce a presat puternic pe Stamford Bridge în căutarea egalării. Chelsea s-a apărat eroic și a pus mâna in extremis pe cele trei puncte.