Premier League

Etapa care a schimbat liderul în Premier League

Manchester City a urcat la șefia clasamentului din Premier League după o etapă în care rivalele la titlu au pierdut.

”Cetățenii” s-au impus cu 5-1 pe teren propriu în disputa cu modesta Luton Town, echipă aflată pe loc retrogradabil în acest moment.

Cu cele trei puncte obținute echipa lui Pep Guardiola a urcat pe primul loc, profitând de eșecurile suferite de Arsenal și Liverpool.

”Tunarii” au pierdut pe teren propriu cu Aston Villa, scor 2-0, o echipă care luptă pentru calificarea în Liga Campionilor.

Surpriza și mai mare a venit de pe Anfield Road, acolo unde ocupanta locului 14, Crystal Palace, a învins pe Liverpool, cu 1-0, printr-un gol marcat de Eberechi Eze, în minutul 14.

Un meci în care raportul cornerelor a fost de 11-1 în favoarea ”cormoranilor”.

Pentru Liverpool este prima înfrângere pe teren propriu în campionat după 18 luni, de la 1-2 cu Leeds United pe 29 octombrie 2022.

Liverpool ajunge la două meciuri pierdute pe teren propriu în patru zile, după ce pierduse 0-3 și cu Atalanta în sferturile din Europa League.

Cu acest succes, Crystal Palace a pus punct unei serii de 13 meciuri fără victorie în confruntările cu Liverpool

Astfel, pentru prima dată din luna noiembrie a anului trecut Manchester City se află din nou în fruntea clasamentului din Premier League.

Șase etape mai sunt de disputat până la finalul sezonului.