Premier League

Soc in Premier League. Liderul Liverpool pierde cu Southampton

Etapa a 17-a din Premier League s-a incheiat, luni seara, cu o mare surpriza.

Southampton a invins, cu 1-0, pe FC Liverpool, campioana si liderul la zi din Premier League.

Unicul gol al meciului care s-a disputat pe arena St.Mary's a fost marcat in minutul 2 de Danny Ings, un fost echipier al lui Liverpool.

A fost o lovitura libera executata peste apararea lui Liverpool si Ings, demarcat in careu, l-a lobat pe portar cu un sut spectaculos.

Liverpool a cautat cu disperare sa intoarca rezultatul, insa atacul l-a tradat inca o data pe Jurgen Klopp.

Este al doilea meci consecutiv in care Liverpool nu marcheaza in Premier League, dupa 0-0 in deplasare cu Newcastle la final de 2020.

Liverpool n-a mai catigat de trei meciuri in campionat, fiind egalata la puncte de rivala Manchester United.

Cele doua rivale din nordul Angliei se infrunta in meci direct pe Anfield Road, in 17 ianuarie.

Pentru Danny Ings a fost al 50-lea gol marcat in 124 de meciuri de Premier League si cel mai rapid, dupa doar un minut si 51 de secunde.