Premier League

Scor fluviu într-un derby londonez din Premier League

Arsenal a obținut cea mai categorică victorie în deplasare din istoria clubului: 6-0 cu West Ham United!

Un meci decis încă din prima repriză, după ce ”tunarii” au punctat de patru ori pe tabelă prin Saliba (32), Saka din penalty (41), Gabriel (44) și Trossard (45+2).

În partea secundă au mai marcat Saka (6) și Rice (66), acesta din urmă oferind două dintre pasele de gol la reușitele din prima repriză.

Dacă pentru Arsenal este cea mai categorică victorie obținută vreodată în deplasare, pentru West Ham vorbim de cea mai severă înfrângere pe teren propriu.

Cu acest succes echipa lui Mikel Arteta ajunge la 52 de puncte, egalând pe Manchester City în clasamentul din Premier League.

Liverpool ocupă în continuare prima poziție, cu 54 de puncte.

West Ham se află pe locul opt, cu 36 de puncte, și ajunge la cinci etape fără victorie.

Zece goluri au primit ”ciocănarii” în ultimele trei etape și au marcat o singură dată.