Premier League

Schimbare de lider in Premier League dupa infruntarea titanilor. Haaland egaleaza un nou record

Arsenal a pierdut primul loc in clasamentul din Premier League dupa duelul de miercuri seara cu Manchester City.

Campioana sezonului precedent a venit pe Emirates pentru a marca teritoriul in disputa pentru suprematie cu Arsenal si oamenii lui Pep Guardiola au obtinut victorie, cu 3-1, la capatul unui meci care n-a fost lipsit de tensiune.

De Bruyne a deschis scorul in minutul 24 pentru vizitatorii arenei Emirates din Londra.

Arsenal avea sa egaleze prin Saka, cu trei minute inaintea pauzei, dintr-o lovitura de la 11 metri.

Manchester City s-a desprins in castigatoare pe final de meci. Graelish a punctat pentru 2-1 din pasa lui Gundogan, in minutul 72.

Erling Haaland a tinut sa-si treaca si el numele pe lista marcatorilor, cu opt minute inaintea finalului, din pasa lui De Bruyne.

Cu aceasta reusita, atacantul norvegian ajunge la 26 de goluri si devine jucatorul cu cele mai multe goluri marcate pentru Manchester City intr-un singur sezon.

Haaland l-a egalat la acest capitol pe argentinianul Sergio Aguero, 26 de goluri in sezonul 2014/15. E o chestiune de zile pana cand Haaland va detine singur acest record, trebuie sa fim de acord cu asta.

Manchester City urca pe primul loc dupa acest succes, fiind la egalitate cu Arsenal, dar cu un golaveraj superior.