Premier League

Remiza in derby-ul orasului Liverpool. Rooney, omul decisiv pe Anfield

Sursă foto: twitter.com/LFC

FC Liverpool si Everton au terminat la egalitate, scor 1-1, duminica seara in episodul cu numarul 229 al derby-ului orasului nordul Angliei.

Egipteanul Salah a deblocat tabela cu trei minute inaintea finalului primei reprize cu o executie spectaculoasa.

Salah ajunge la cota 13 goluri in 12 meciuri de Premier League.

Avantajul lui Liverpool a fost anulat de Everton cu 13 minute inaintea finalului.

La o faza de contraatac Rooney l-a gasit cu o centrare lunga in careul gazdelor pe Calvert-Lewin, iar acesta obtinea usor lovitura de la 11 in contact cu Lovren.

Rooney si-a asumat executia si a adus egalarea cu un sut in forta pe centrul portii.

Imediat dupa golul primit managerul gazdelor Jurgen Klopp l-a aruncat in lupta pe brazilianul Coutinho, jucatorul curtat intens de Barcelona, iar acesta a produs o ocazie in minutul 85 dintr-o lovitura libera.

Everton a scos asadar in extremis un punct pe Anfield, in conditiile in care a fost dominata copios de marea rivala locala. Raportul suturilor spre poarta a fost de 23-3 in favoarea “cormoranilor”, iar Everton a avut o posesie de doar 21 de procente.

Liverpool ramane pe patru in clasament profitand de pasul gresit facut de Arsenal, in timp ce Everton urca o pozitie pana pe zece.