Premier League

Remiza in derby-ul orasului Liverpool. Gol anulat "cormoranilor" in prelungiri dupa interventia VAR

Echipele Everton si Liverpool au terminat la egalitate, scor 2-2, derby-ul local programat sambata in deschiderea etapei a 5-a din Premier League.

Liverpool a condus de doua ori pe terenul rivalei citadine si de fiecare data liderul la zi din Premier League a revenit pe tabela.

Senegalezul Mane a deschis scorul in minutul 3 cu o reluare din interiorul careului la pasa lui Robertson de pe flancul stang.

Keane avea sa egaleze in minutul 19 cu o lovitura de cap din centrarea lui James Rodriguez de la coltul terenului.

In partea secunda, minutul 71, Salah a readus-o pe Liverpool la conducere, avantaj de care campioana Angliei s-a bucurat pana in minutul 82, cand Calvert-Lewin a egalat din pasa lui Digne.

Liverpool a marcat in prelungiri prin Mane, insa golul acestuia a fost invalidat pentru un offside milimetric.

Pentru Everton sunt primele puncte pierdute in actualul sezon, dupa patru victorii in primele patru etape.

Echipa lui Carlo Ancelotti ramane pe primul loc in clasamentul din Premier League, cu 13 puncte.

Liverpool e momentan pe trei, cu 10 puncte, dar si doua meciuri in plus fata de urmatoarea clasata Aston Villa.