Premier League

Remiză cu patru goluri în derby-ul nordului Londrei. Sud-coreeanul Son a fost eroul lui Tottenham!

Echipele Arsenal și Tottenham au remizat, scor 2-2, în duelul direct din etapa a șasea în Premier League.

”Tunarii” au deschis scorul în minutul 26 după ce dominaseră jocul până în acel moment.

Saka a pătruns în flancul drept și a trimis mingea în careu, de unde Romero a deviat în propria poartă.

Fundașul argentinian este doar al patrulea jucător din istoria lui Tottnham care înscrie un autogol în derby-ul nordului Londrei, după Chris Armstrong, Kevin Wimmer și Hugo Lloris.

Heung-Min Son a adus egalarea pentru Tottenham în finalul primei reprize.

Meciul de coșmar al lui Romero a continuat în debutul părții secunde, când acesta a comis un henț din care Saka a marcat golul de 2-1.

Doar două minute a durat bucuria gazdelor, perechea Maddison – Son din atacul lui Tottenham colaborând din nou pentru al doilea gol din acest meci.

Sud-coreeanul a marcat pentru 2-2, iar Heung-Min Son devine primul jucător care izbutește o dublă pentru Tottenham contra lui Arsenal de la John Hendry, în urmă cu 30 de ani.

Arsenal și Tottenham rămân neînvinse în acest sezon de Premier League.