Premier League

Meci nebun in Cupa Ligii Angliei, cu 30 de lovituri de departajare

Liverpool si Middlesbrough au oferit o partida memorabila, marti seara, in turul 3 al Cupei Ligii Angliei.

Dupa ce scorul a fost egal la finalul celor 120 de minute de joc, echipele au trecut la executarea loviturilor de departajare unde doar ratarea lui Adamoah a facut ca Liverpool sa obtina victoria cu 14-13!

Liverpool a avut 1-0 prin reusita lui Rossiter din minutul 10, insa in repriza secunda Boro a egalat prin Reach.

S-a intrat in prelungiri unde fiecare dintre cele doua echipe a mai punctat cate o data. Cormoranii prin Fernando Saez in minutul 109 si oaspetii prin Bamford din penalty in minutul 120.

La loteria loviturilor de departajare au fost transformate nu mai putin de 20 de lovituri la rand.

Pana acum cea mai lunga serie de penalty-uri in Cupa Ligii Angliei data din 2004, cand Arsenal a trecut de Rotherham, cu 9-8.

Recordul in fotbalul englez a fost stabilit in 2013 la meciul dintre Brockenhurst si Andover (15-14) la un meci din Hampshire Senior Cup.