Premier League

Marcus Rashford, talismanul lui Van Gaal la Manchester United

Cand toata atentia era atintita miercuri seara asupra celor doua meciuri din sferturile Ligii Campionilor, batrana arena Upton Park a gazduit rejucarea sfertului de finala din Cupa Angliei dintre West Ham si Manchester United.

Un meci la care s-a ajuns dupa ce pe Old Trafford ultimul fluier a gasit cele doua echipe la egalitate, scor 1-1.

Ramasa in singura competitie pe care o poate castiga in acest sezon cenusiu, Manchester United s-a impus, cu 2-1, dar din nou sclipirea a venit din partea tanarului Marcus Rashford, atacantul promovat de Luis van Gaal de la echipa a doua inaintea returului cu danezii de la Midtjylland in Liga Europa.

Rashford a deschis scorul dupa pauza cu un sut de mare atacant la vinclu, dupa o recuperare ofensiva a lui United. O finalizare de clasa din partea unui atacant care are in fata un viitor briliant daca va continua pe aceeasi linie.

Interesant este Manchester United a castigat toate cele patru meciuri in care Rashford a marcat, cu Midtjylland, Arsenal, Man City si West Ham.

Manchester United o intalneste pe Everton in semifinale la 23 aprilie, meci programat pe Goodison Park din Liverpool.