Premier League

Manchester United pierde doua puncte pe mana lui Ibrahimovic

Sursă foto: twitter.com/Kazi_UK

Echipa Manchester United a remizat, sambata dupa-amiaza, pe teren propriu cu Bournemouth, scor 1-1, desi a evoluat o repriza intreaga in superioritate numerica si a beneficiat de o lovitura de la 11 metri.

Zlatan Ibrahimovic a ratat in minutul 72 la 1-1 penalty-ul acordat la mingea oprita cu mana in careu de Smiht intr-un duel cu Pogba.

Sutul pe jos al suedezului a fost blocat de portarul polonez Boruc, care astfel prin interventia lui a scos un punct urias pentru Bournemouth.

Manchester United a deschis scorul la jumatatea primei reprize prin devierea lui Rojo la sutul in forta trimis de Valencia din afara careului.

Bournemouth restabilea egalitatea prin King dintr-o lovitura libera cu cinci minute inaintea pauzei la un fault comis de Jones in propriul careu.

Oaspetii au ramas in zece jucatori dupa ce Surman a primit cartonasul rosu in finalul primei reprize.

Cu acest rezultat United o egaleaza la puncte pe Liverpool, ocupanta locului cinci, in timp ce Bournemouth ajunge la cota 27 de puncte si ramane pe locul 14.

Echipa din sudul Angliei venea pe Old Trafford dupa patru infrangeri la rand.

Manchester United n-a mai inregistrat sapte remize pe teren propriu intr-un sezon din 1991/92.