Premier League

Manchester United e in grafic. Victorie categorica pe teren propriu cu Leicester

Echipa Manchester United isi consolideaza locul trei in clasamentul din Premier League, dupa victoria obtinuta, duminica, pe teren propriu in fata celor de la Leicester City, cu 3-0.

Marcus Rashford a fost de departe omul meciului pentru echipa lui Erik Ten Hag, cu doua goluri in minutele 25 si 56.

Ambele reusite au venit in urma unor patrunderi in mare viteza din partea decarului englez.

Jadon Sancho a inchis tabela inca din minutul 61 cu o reluare din fata portii la capatul unui atac colectiv.

Pentru Manchester United este a treia victorie in ultimele patru meciuri de campionat. Practic, de la infrangerea cu Arsenal (2-3) in 22 ianuarie, echipa lui Ten Hag o obtinut zece puncte din 12 posibile.

Leicester legase trei meciuri fara infrangere si avea doua victorii la rand inaintea deplasarii de pe Old Trafford, unde oamenii lui Brandon Rodgers au fost redusi la tacere de jocul lui United.

Manchester United ramane pe trei in clasament, la cinci puncte de liderul Arsenal si cu un avans de opt puncte fata de echipa de pe patru, Newcastle United. O formatie care n-a castigat in ultimele patru meciuri.

Portarul spaniol David De Gea l-a egalat pe legendarul danez Peter Schmeichel la numarul de meciuri fara gol primit in poarta lui United (180).

Tottenham ar putea urca pe patru daca o bate pe West Ham (locul 18), in ultimul meci al zilei de duminica, de la 18:30.