Premier League

Manchester City, prima victorie în campionat după câștigarea Mondialului Cluburilor

Campioana Manchester City a revenit de la 0-1 în deplasare cu Everton pentru primul succes în Premier League de la revenirea din Arabia Saudită.

Jack Harrison a deschis scorul pentru Everton, în minutul 29, echipa din Liverpool intrând în avantaj la cabine.

Phil Foden și Julian Alvarez, ultimul din penalty, au marcat pentru ”cetățeni” în partea secundă, scorul final fiind stabilit de Bernardo Silva, cu patru minute înaintea finalului.

Echipa lui Pep Guardiola a mai avut o bară în minutele de prelungire prin Foden.

Un succes prin care Manchester City urcă pe locul patru în clasament, la cinci puncte de liderul Liverpool, dar cu un meci mai puțin disputat.

În celelalte două meciuri programate miercuri, 27 decembrie, în Premier League s-au înregistrat rezultatele: Brentford – Wolverhampton 1-4 și Chelsea – Crystal Palace 2-1.