Premier League

Manchester City o invinge pe Liverpool in Supercupa Angliei. Salah a ratat incredibil in minutul 90!

Noul sezon din fotbalul englez a debutat, duminica, prin infruntarea dintre Manchester City si Liverpool, un meci decis la loviturile de departajare.

“Cetatenii” s-au impus la loviturile de departajare, cu 5-4, dupa ce la finalul celor 90 de minute regulamentare scorul a fost egal, 1-1.

City a deschis scorul devreme, in minutul 11, prin Sterling, pentru ca Liverpool sa echilibreze scorul in partea secunda prin Matip, jucator intrat pe teren in repriza a doua. Liverpool avusese o bara prin Salah, jucator care in minutele suplimentare a ratat incredibil singur cu portarul. Walker a respins fabulos din fata liniei portii printr-o foarfeca.

Cele doua echipe au ratat pe rand mari ocazii si puteau inchide disputa inaintea loteriei loviturilor de departajare, unde singura ratare a apartinut olandezului Wijnaldum, al doilea executant pentru Liverpool.

Brazilianul Gabriel Jesus a inchis seria invingandu-l pe conationalul sau Allison Becker cu o executie sigura.

Manchester City obtine astfel a sasea Supercupa a Angliei si a doua consecutiva, dupa ce in urma cu un an trecea de Chelsea, cu 2-0.