Premier League

Manchester City, a doua finalista in Cupa Ligii Angliei

Echipa Manchester City a revenit de la 0-1, miercuri seara, in returul semifinalei cu Everton si a obtinut calificarea in finala Cupei Ligii Angliei. Acolo a ajuns si FC Liverpool.

“Cetatenii” s-au impus cu 3-1 in fata propriilor suporteri, Kevin De Bruyne marcand golul de 2-1, dupa care a suferit o accidentare fiind scos pe targa in afara terenului.

Internationalul belgian este suspect de ruptura de ligamente si ar putea sta departe de gazon in urmatoarele sase saptamani.

Ross Barkley deschisese scorul pentru Everton in minutul 18 dupa o faza personala si in acel moment echipa din Liverpool avea 3-1 la general.

City a restabilit scorul dupa doar sase minute prin Fernandinho cu un sut din afara careului deviat de un fundas advers.

De Bruyne a facut 2-1 in minutul 70, pentru ca patru minute mai tarziu Kun Aguero sa aduca golul victoriei si calificarii cu o lovitura de cap din centrul careului dupa o centrare a lui De Bruyne.

Pentru Manchester City aceasta va fi a cincea finala de Cupa Ligii din istorie si a doua in ultimii trei ani.

Echipa lui Manuel Pellegrini va da piept cu FC Liverpool pe 28 februarie intr-un meci programat la Londra pe Wembley.