Premier League

Liverpool revine de la 0-1 în deplasare cu Crystal Palace și urcă provizoriu pe primul loc în Premier League

Echipa pregătită de Jurgen Klopp a obținut victoria pe terenul lui Crystal Palace, cu 2-1, după ce londonezii au deschis scorul după pauză.

Juan Philippe Mateta, jucător intrat în debutul părții secunde, a obținut lovitura de la 11 metri și tot el a transformat pentru 1-0, în minutul 57.

Echilibrul numeric al meciului s-a rupt din minutul 75, când Jordan Ayew a primit al doilea galben și a lăsat-o pe Crystal Palace în inferioritate numerică.

Liverpool, echipă mare, a profitat imediat de situația de om în plus apărută și a egalat după numai un minut prin șutul lui Mohammed Salah din interiorul careului. O minge deviată de un apărător al gazdelor.

Pentru atacantul egiptean este golul cu numărul 200 în tricoul ”cormoranilor”.

În minutul 90+1, Harvey Elliott a adus victoria pentru Liverpool cu un șut la colțul scurt.

O victorie prin care Liverpool ajunge la 37 de puncte și urcă cel puțin provizoriu pe primul loc al clasamentului din Premier League.

Arsenal (36 de puncte) joacă sâmbătă seara pe terenul lui Aston Villa, revelația sezonului și echipa care la începutul lunii decembrie a învins pe Manchester City, acasă, cu 1-0.