Premier League

Liverpool câștigă în zece la Newcastle. Darwin Nunez a lovit ca un fulger pe final

Condusă cu 1-0 pe St.James Park, FC Liverpool a revenit pe tabelă și a câștigat meciul în inferioritate numerică.

O eroare comisă de Alexander-Arnold în minutul 25 a dus la deschiderea scorului de către Newcastle. Gordon a scăpat singur cu Alisson și a modificat tabela.

După doar două minute Liverpool rămânea în inferioritate numerică, Van Dijk primind cartonașul roșu pentru un fault asupra suedezului Isak.

Alisson a limitat scorul înaintea pauzei cu o intervenție decisivă la șutul lui Almiron, respingând în transversală.

Același Almiron a trimis în bară, în minutul 76, cînd ecuația meciului putea fi închisă.

Liverpool a întors rezultatul pe final prin golurile marcate de Nunez în minutele 81 și 90+3.

Două reușite aproape trase la indigo, cu demarcări în dreapta și șuturi în forță din interiorul careului.

Newcastle rămâne cu trei puncte în trei etape departe de așteptările fanilor, în timp ce Liverpool ajunge la cota șapte puncte.