Premier League

Leeds produce surpriza in Premier League. Victorie in inferioritate numerica pe terenul liderului

Manchester City a pierdut surprinzator, sambata, meciul disputat pe teren propriu cu Leeds United, chiar daca a evoluat o repriza intreaga cu un jucator in plus.

Liam Cooper de la Leeds United a fost eliminat in minutul 45, cand oaspetii arenei Etihad din Manchester aveau 1-0 pe tabela.

S-a incheiat 2-1 pentru echipa pregatita de Marcelo “El Loco” Bielsa.

Stuart Dallas a adus victoria pentru Leeds in minutul 90+1, dupa ce tot el deschisese scorul cu trei minute inaintea pauzei.

Pentru Manchester City egalase Ferran Torres, in minutul 76, dupa o perioada de dominare a jocului de catre “Cetateni”.

Este cea mai mare victorie obtinuta de Leeds United de la revenirea in Premier League.

Manchester City ar mai avea opt puncte avans in fruntea clasamentului, daca a doua clasata Manchester United va castiga in deplasare cu Tottenham, intr-un meci programat duminica.

Chiar si asa, Manchester City are nevoie de 11 puncte in ultimele sase meciuri ale sezonului pentru a-si asigura al treilea titlu in ultimele patru sezoane de Premier League.