Premier League

Arsenal, victorie pe terenul lui Tottenham in derby-ul nordului Londrei

Echipa Arsenal a castigat cu 2-0 in deplasare cu Tottenham si s-a desprins la opt puncte in fruntea ierarhiei din Premier League.

“Tunarii” au deschis scorul in minutul 14 in urma unui autogol trecut in contul portarului gazdelor Hugo Lloris. Acesta a respins in propria poarta mingea centrata de Bukayo Saka.

Arsenal a continuat sa domine si in minutul 25, dupa o faza colectiva, Thomas a sutat in bara din afara careului.

Tabela s-a modificat din nou in minutul 36 la sutul lui Martin Odegaard din afara careului.

Pentru prima data dupa noua ani Arsenal castiga ambele dispute cu Tottenham in Premier League.

Echipa lui Mikel Arteta profita de infrangerea celor de la Manchester City si se desprinde la opt puncte in fruntea clasamentului.

Duminica s-au mai disputat meciurile Chelsea – Crystal Palace 1-0 (Havertz) si Newcastle United – Fulham 1-0 (Isak).