Premier League

Arsenal smulge in extremis un punct cu Manchester United

Primul derby al weekend-ului european de fotbal le-a adus fata in fata pe Manchester United si Arsenal in Premier League.

La capatul unui meci dominat de United, tunarii au obtinut un egal nesperat, scor 1-1, si pe undeva nemeritat dupa aspectul jocului.

Dupa o prima repriza mai degraba echilibrata, echipa lui Jose Mourinho a dominat-o autoritar pe Arsenal in partea secunda.

Pe acest fond spaniolul Juan Mata deschidea scorul in minutul 65 cu un sut fara preluare din interiorul careului la o pasa ideala oferita de Ander Herrera.

Intrat pe teren in partea secunda, francezul Olivier Giroud a adus egalarea pentru Arsenal in minutul 89 cu o superba lovitura de cap din sase metri.

Chamberlain a profitat de lentoarea lui Rashford in flancul drept al lui United si a centrat in fata portii, unde aparatorii centrali ai echipei gazda au fost prinsi pe picior gresit.