Premier League

Arsenal pune capăt unei serii de 12 meciuri fără înfrângere cu Manchester City

Gabriel Martinelli a adus victoria ”tunarilor” cu patru minute înaintea finalului partidei disputate, duminică, pe arena londonezilor, în Premier League.

Șutul lui Martinelli din afara careului l-a lovit în plină figură pe Nathan Ake și din acesta balonul a intrat în poartă păcălindu-l pe Ederson.

Pentru Arsenal este prima victorie obținută împotriva celor de la Manchester City în Premier League din decembrie 2015.

De asemenea, cu această ocazie s-a înregistrat primul 0-0 la pauză între cele două echipe în campionat din ultimii 11 ani.

În aprilie 2012, Arsenal se impune cu 1-0 prin golul marcat de Mikel Arteta, actualul antrenor al londonezilor.

Tottenham conduce clasamentul din Premier League la egalitate de puncte și golaveraj cu Arsenal, diferența fiind făcută de numărul mai mare de goluri marcate.

Manchester City a coborât pe locul al treilea, la două puncte în urma celor două rivale din nordul Londrei. ”Cetățenii” au suferit două înfrângeri în primele opt etape, după ce sezonul trecut pierduse cinci meciuri în 38 de etape.