Premier League

Arsenal invinge Manchester United cu gol in minutul 90

Echipele Arsenal Londra si Manchester United au facut spectatol total, duminica, intr-un duel cu cinci goluri.

“Tunarii” au transat disputa, cu 3-2, in urma unui gol marcat de Nketiah, in minutul 90.

Manchester United deschisese scorul prin Rashford, jucator care a marcat cu un super sut din afara careului la coltul scurt (min.17).

Arsenal a intors rezultatul prin reusitele lui Nketiah (24) si Saka (53), acesta din urma reusind la randul sau un gol spectaculos.

Internationalul englez l-a luat unu la unu pe Eriksen si a tras cu stangul la coltul lung.

Dupa doar sase minute Manchester United reusea egalarea prin campionul mondial Lisandro Martinez. Acesta a impins cu capul mingea in poarta dupa o lovitura de la coltul terenului.

Arsenal ramane pe primul loc in clasament la cinci puncte de principala urmaritoare, Manchester City.

“Cetatenii” au castigat pe teren propriu cu Wolverhampton, scor 3-0, printr-un haatrick al lui Erling Haaland.

Manchester United coboara pe patru, cu 39 de puncte, la egalitate cu revelatia Newcastle United.