Premier League

Arsenal încheie anul cu două înfrângeri la rând în Premier League

”Tunarii” sunt într-o vizibilă scădere de formă și încheie anul 2023 cu înfrângere pe terenul lui Fulham, scor 2-1, în etapa a 20-a.

Bukayo Saka a deschis scorul pentru Arsenal în minutul 4, însă gazdele au întors rezultatul și au câștigat prin golurile marcate de Raul Jimenez (28) și Bobby Reid (59).

Arsenal ajunge la trei meciuri consecutive fără victorie în campionat și încheie anul pe locul patru, după Liverpool, Aston Villa și Manchester City.

De înfrângerea celor de la Arsenal a profitat Tottenham, echipă care s-a impus în disputa de pe teren propriu cu Bournemouth, scor 3-1.

Pape Sarr (9), Son Heung-Min (71) și Richarlison (80) au punctat pentru londonezi.

Golul lui Bournemouth a fost marcat de Alex Scott, cu șase minut rămase din meci.

Tottenham ajunge la 39 de puncte și se apropie la un punct de Arsenal în clasament.

Acesta au fost ultimele două meciuri ale anului în Premier League.

Luni, pe 1 ianuarie, Liverpool va primi vizita lui Newcastle, de la ora 22:00, în primul meci din 2024.