Premier League

Arsenal castiga Supercupa Angliei la loviturile de departajare

Sursă foto: twitter.com/arsenal

Noul sezon din Anglia a fost deschis, duminica, de intalnirea din asa numita Supercupa care le-a opus pe rivalele londoneze Chelsea si Arsenal.

Dupa 1-1 la finalul timpului regulamentar invingatoarea a fost decisa la loviturile de departajare, unde “tunarii” s-au impus, cu 4-1.

Alvaro Morata, jucatorul transferat de Chelsea de la Real Madrid pentru 80 milioane de euro, a fost unul dintre cei doi jucatori care au ratat pentru campioana din Premier League.

Cealalta ratare a venit din partea portarului Thibaut Courtois cu un sut peste poarta.

Chelsea a deschis scorul prin Moses in minutul 46 si a condus pana in minutul 82, cand Kolasinac a adus egalarea in superioritate numerica. Moses nu mai marcase pentru Chelsea de 27 de meciuri, mai precis de la o partida cu Tottenham din noiembrie 2016.

Spaniolul Pedro fusese eliminat cu rosu direct doua minute mai devreme pentru o intrare dura asupra lui Elneny.

Pentru Arsenal a fost a treia oara cand ajunge la 11 metri in Supercupa, de fiecare data pierzand pana acum in fata celor de la Manchester United, in 1993 si 2003.

Chelsea ajunge la patru infrangeri la rand in Supercupa Angliei, ultimul trofeu obtinut fiind cel din 2009.